Giriş Yap
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim
Abiye Elbise Nasıl Ütülenir ve Muhafaza Edilir?
09.05.2023

Abiye Elbise Nasıl Ütülenir ve Muhafaza Edilir?

Bakımı ve muhafazası eksiksiz olarak yapılan abiye elbiseler her zaman kullanıma hazır olacaktır. Bu sayede ilk günkü canlı rengini ve formunu koruyan abiyeler kirlerinden arındırılmış şekilde muhafaza edilmelidir. Elbise daha önce kullanılmışsa vakit geçmeden temizlenmeli, üzerinde kir kalıntıları kalmadan saklanmalıdır. Aksi halde elbise başka davetler için kullanılmaz hale gelecek, yeni bir abiye almak için yüksek ücretler ödemek gerekecektir. Özellikle elbiselerde makyaj malzemeleri, tre ve deodorant sprey kalınları sıklıkla bulunur. Elbisenin bunlardan arındırılması için özel temizlik malzemelerine ihtiyaç duyulabilir.

 

Abiye Nasıl Muhafaza Edilir?

Abiye elbiselerin saklanması konusunda dikkat edilmesi gereken ilk nokta elbisenin temiz olmasıdır. Elbiseyi çok kirlenmedi diyerek olduğu gibi kenara kaldırmak kıyafetin zamanla yıpranmasına yol açabilir. Bazı kıyafetlerin çamaşır makinesinin hassas programında yıkanabilme özelliği vardır. Kimi kumaşlar için ise yalnızca kuru temizleme yapılabilir.

 

Temizlik aşaması tamamlanan elbiselerin temiz bir kılıfa geçirilmesi ve o şekilde saklanması gerekir. Elbise kılıfları kıyafetlerin birbirinden ayrı şekilde özel olarak muhafaza edilmesini sağlar. Güne, nem, sıcaklık gibi yıpratıcı etkenlere karşı kıyafetleri korur. Çevre ile minimum temas eden abiyeler uzun yıllar boyunca ilk günkü şık görünümüyle kalacaktır. Önemli olan nokta elbiselerin saklanması için doğru ortamı bulmaktır.

 

Abiyeleri kılıfta muhafaza ederken nemli ortamlardan uzak tutmak gerekir. Aksi halde elbisede küf ve kumaşta deliklerin olduğu görülecektir. Örneğin neme müsait olan bodrum kattaki bir dolaba abiyeyi koymak bu olumsuz durumu kaçınılmaz hale getirecektir. Kuru, serin ve güneş almayan ortamlar elbiselerin en iyi şekilde korunmasını sağlayacaktır. Ortam sıcaklığını takip etmek için mekanda termometre kullanılabilir.

 

Abiye Elbise Nasıl Ütülenmeli?

Her kumaş türü ütülemek için uygun değildir. Bu nedenle abiye elbise modelleri ütülemeden önce kumaşının bunun için uygunluğunun kontrol edilmesi gerekir. Elbisenin iç etiket kısmında buna dair görsel bilgi yer almaktadır. Ütüleme sırasında kumaşa yoğun buhar ve sıcaklık vermek kumaşın zarar görmesine neden olabilir. Dantel, tül, şifon ve saten gibi hassas kumaşlarda yanlış ütüleme ipliklere zarar verebilir. Ütüleme öncesinde abiye temizliğinin kuru temizleme ile yapılması daha sağlıklı olacaktır.

 

Özel bir kıyafet olan abiye elbiseler kalitesi, estetik duruşu ve çeşitliliği ile fark yaratır. Elbisenin tasarımı ve üzerinde bulunan materyaller modelin daha değerli olmasını etkileyecektir. Bu nedenle ütülemenin yüksek hassasiyetle yapılması ve ütünün yanmaz yapışmaz tabanının bulunması gerekir. Son teknolojik özelliklere sahip ütü kullanmak her zaman verimi artıracaktır. Ütünün sıcaklık ayarı düşük seviyeye getirilmeli ve narin ütüleme yapılmalıdır. Ütüde bulunan şok buhar etkisi kumaşta ve renkte hasarlara yol açabilir. Bunu önlemek adına nazik hareketlerle kumaş ütülenmelidir.

 

Abiyeleri Saklarken Nelere Dikkat Edilmeli?

Abiye elbiselerin saklanması planlanıyorsa tekrar giyilebilir durumda olduğundan emin olunmalıdır. Eğer elbisenin üzerinde taş ve işlemeler varsa gerekli hallerde bunların tadilatları yapılmalıdır. Bu sayede kıyafet ışıltısını bir sonraki giyişe kadar saklamış olacaktır. Elbise çok uzun süre askıda asılı şekilde bırakılmamalıdır. Sürekli asılı konumda olan abiye zamanla asıl formunu kaybedebilir. Doğrudan katlayarak kaldırmak da elbisenin kırışmasına yol açacaktır. Bu nedenle elbiseyi düzenli aralıklarla tekrar gözden geçirip havalandırmak fayda sağlayacaktır.

 

Abiye elbise asarken ağırlığın hangi bölgede olduğuna dikkat edilmelidir. Eğer etek ucunda ağırlık ve işleme fazlaysa bu kısım üst tarafta kalacak şekilde asılmalıdır. Doğru askı şeklini uygulamak abiyenin kırışmasına engel olacaktır. Aksi halde elbise tekrar giyilmek istendiğinde kırışıklıkları açmak için titiz bir ütüleme işlemi yapmak gerekecektir. Eğer saklamadan önce elbisenin temizlenmesi gerekiyorsa makinede yıkamak yerine elde yıkama yapılabilir. Temizlemesi için içinde leke çıkarıcı kimyasal maddeler olmayan deterjanlar tercih edilmeli, su sıcaklığı çok yüksek olmamalı ve lekelerin çıkması için elde nazik hareketler yapılmalıdır.