Giriş Yap
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim
Vücut Tipine Göre Abiye Seçimi Nasıl Yapılır?
16.05.2023

Vücut Tipine Göre Abiye Seçimi Nasıl Yapılır?

Armut Tipi Vücut İçin Abiye Seçimi

Klasik Türk kadını vücut tipi olarak da ifade edilen armut tipi vücutta basen kısımları geniş, boyun uzun, omuzlar dar ve göğüsler küçüktür. Bu vücut şekline sahip olan kadınların basen ve bel bölgelerinde olan genişliği vücudun üst kısmına dağıtmaları, dikkati oraya çekmeleri gerekir. Armut vücut şekli için tercih edeceğiniz abiye elbiselerin alt kısmı düz üst kısmı ise hareketli ve desenli kumaşlardan tasarlanmış olmalıdır. Böylece göğüs bölgesi daha geniş görünecek ve basen bölgesinde olan dikkat dağılacaktır.

 

Abiye elbiselerin üst bölgesinde danteller, desenler ya da gösterişli aksesuarlar kullanılabilir. Armut vücut şeklinin asla tercih etmemesi gereken modeller belden aşağısı kat kat inen abiyeler olacaktır. Bu tarz modeller basen bölgesinin daha geniş görünmesine yol açar. A kesim etekler, omuz bölgesini geniş gösteren yakalar ve asimetrik kesimler daha doğru seçimdir. Olduğunuzdan daha ince ve zayıf görünmek istiyorsanız bel kısmını tam saran ve aşağı doğru bollaşan elbiseleri tercih edebilirsiniz.

 

Elma Vücut Tipi İçin Abiye Elbise Modelleri

Bacaklar ve kolların ince, vücudun orta bölgesinin kalın olduğu elma vücut tipi için abiye seçimi yaparken ince bölgeleri öne çıkarmak gerekir. Bu kişilerde bel bölgesi kalın, göğüs bölgesi ve omuzlar geniş, kalça yapısı düzdür. Doğru seçim için elbisede tüm dikkatler bel bölgesinden uzaklaştırılmalıdır. Bunun yerine göğüs bölgesi ve bacaklar ön plana çıkarılabilir. Eğer elbisenin bel kısmı dikkat çekiyorsa bu bölge olduğundan daha kalın görünebilir. Bunu önlemek için abiyenin bel kısmında desen ve hareketlilik bulunmamalıdır.

 

Elma vücut tipine sahip olan kadınlar vücudun üst bölgesini gizleyip alt kısmına ağırlık verebilirler. İsterseniz v yakalı kesimler kullanarak göğüs bölgesinde dekolte de kullanabilirsiniz. En doğru tercihler kısa abiye modelleri olacaktır. Karın bölgesini tamamen gizlemek için robadan abiye modellerine göz atabilirsiniz. Alternatif olarak omuz bölgesine dikkat çeken elbiseler de uygun olacaktır. Tüm modellerde kumaş kalitesinin yüksek olmasına önem vermelisiniz. Böylece üzerinize giydiğinizde elbise daha hoş görünecektir.

 

Kum Saati Vücut Tipi İçin Abiye Elbiseler

En iyi vücut tipleri olarak bilinen kum saati vücutlarda bel kısmı ince, göğüs ve kalça bölgeleri neredeyse eşittir. Basenleri ve göğüsleri doğru orantılı olan bu kişilerde bel oyuntuları daha belirgindir. Kum saati vücuda sahip kadınların çarpıcı görünmeleri için vücudu tam saran balık model elbiseler seçmeleri tavsiye edilir. Ekstra göz alıcılık için sırt kısmı açık ve özel tasarımlı elbise modelleri de tercih edilebilir. Ayrıca basene kadar oturan ve sonrasında hafif genişleyen abiyeler de bu vücut şekli için uygundur. Genellikle yüksek yakalı abiye elbiseler kum saati vücutlar için tavsiye edilmez. En kolay elbise bulabilen kadınlar genellikle bu vücut şekline sahip olanlardır.

 

Dikdörtgen Vücut İçin Abiye Seçimi

Düz ve kıvrımsız olarak inen vücut dikdörtgen vücut tipi olarak isimlendirilir. Bu tarz vücutlarda kıvrımlı bir hatta sahipmiş gibi algı yanılması yaratmak önemlidir. Özellikle bel oyuntusu ve bel detayı bulunan elbiselerden kaçınmak gerekir. Yaka kesiminde kalp, degaje, fırfırlı ve bebe yakalar ile omuz detaylı modelleri tercih edebilirsiniz. Düz kesim, A kesim ve göğüs altından bollaşan kesimler vücut hatlarının daha orantılı görünmesini sağlayacaktır. Bacakları ön plana çıkarmak için yırtmaçlar kullanabilirsiniz. Kuşak ve kemer detayları belinizi kalın göstereceğinden bunlardan uzak durmalısınız. Aynı zamanda elbisenizin üst kısmı mutlaka sade ve düz olmalıdır. Elbisenizin altına topuklu ayakkabı giyerek olduğunuzdan daha uzun ve ince görünebilir, bu tür detaylar ile göz alıcı bir şıklık yakalayabilirsiniz.